Tatry są najwyższym pasmem górskim w Polsce. Znajdują się one pod ochroną Tatrzańskiego Parku Narodowego. Ich najwyższy szczyt to Gerlach. Liczy on 2655 m n.p.m., ale leży na Słowacji. Po polskiej stronie najwyższym szczytem są Rysy, które mają 2499 m n.p.m. Będąc w Zakopanem warto wybrać się przynajmniej na kilka wycieczek po polskich górach.

Dolina Strążyska i ścieżka nad Reglami

Wycieczka na trasie Wielka Krokiew – Dolina Strążyska – Polana Strążyska – Siklawica – Polana Strążyska – Czerwona Przełęcz – Dolina Białego jest bardzo prosta. Może się na tę trasę wybrać każdy, nawet niewprawiony turysta. Przejście całej trasy zajmuje około 4 godziny. Wycieczkę można rozpocząć w okolicach Wielkiej Krokwi. Ścieżka prowadzi wzdłuż ogrodzenia skoczni, następnie obok wyciągu narciarskiego i już dalej podążamy Drogą na Regle. Na końcu polany, na którą dotrzemy po kilkunastu minutach marszu zacznie się szlak żółty, który poprowadzi nas w kierunku położonego nieco wyżej wodospadu Siklawica.

Możemy powrócić do wylotu Doliny Strążyskiej lub kontynuować wycieczkę. Jeżeli będziemy chcieli iść dalej, możemy wybrać czarny szlak, który poprowadzi nas Ścieżką na Regle na Czerwoną Przełęcz. Szlak jest dość stromy i mozolny, ponieważ trzeba iść pod górę po kamiennych stopniach. Ścieżka jest dodatkowo zabezpieczona drewnianymi barierkami. Pokonanie podejścia zajmie nam około 30 minut. Gdy już dotrzemy na Przełęcz, możemy wybrać się na Sarnią Skałę, która znajduje się w odległości 10 minut od tego miejsca. Z miejsca tego będziemy mogli podziwiać północną ścianę Giewontu.

Hala Gąsienicowa

Wycieczka do Hali jest stosunkowo łatwa, jednak prowadzi kamiennymi, górskimi stopniami, więc trzeba ubrać na nogi odpowiednie buty. Możemy nawet wybrać się w ten region zimą, jeżeli nie ma zagrożenia lawinowego. Dotarcie z Kuźnic na Halę Gąsienicową zajmie ok. 2 godz., z powrotem 1,5 godz. Wychodząc z Kuźnic, można wybrać trasę przez dolinę Jaworzynki, która jest początkowo łagodna, potem robi się stroma lub drugą przez Boczań, która zaczyna się ostro, a później jest łagodna. Obie trasy łączą się na Przełęczy Między Kopami. Wygodną, szeroką ścieżką prowadzącą w dół dotrzemy do schroniska na Hali Gąsienicowej. Możemy stąd udać się również nad Czarny Staw Gąsienicowy, na który prowadzi wygodna, ułożona kamieniami ścieżka. Będziemy mogli tam zobaczyć piękne otoczenie, takie jak Kozi Wierch.

zdjęcie: tatry.info.pl

Pokaż więcej polecanych artykułów
Pokaż więcej w Atrakcje w Polsce

Jeden komentarz

  1. Kamila

    7 marca 2017 w 15:39

    bardzo ładne regiony naszych Tatr, warto tam się wybrać 😀

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Wakacje nad morzem dla seniorów

Seniorzy to grupa turystów, którzy z jednej strony mają bardzo dużo czasu na wypoczynek (w…