Wyjazd nad morze jest nie tylko wskazany ze względu na to, że dobrze się odpoczywa w otoczeniu szumu fal, złocistego piasku i morskiej bryzy. Pobyt nad Bałtykiem, to również zafundowanie organizmowi zastrzyku zdrowia. Nie każdy jednak może korzystać z tych dobrodziejstw.

Odpoczynek nad morzem, a schorzenia

Morze zarezerwowane jest głównie dla osób zmagających się z niskim ciśnieniem. Tamtejszy klimat skutecznie wpływa na jego podwyższenie, a ponadto sprawia, że znacznie wzrastają siły witalne.

Przez lata mówiono, że nad morze nie powinny przyjeżdżać nadciśnieniowcy, jednak to kompletna nieprawda. Spacery brzegiem morza są dla nich zbawienne i mają istotny wpływ na obniżenie ciśnienia krwi. Warto wiedzieć, że takie wędrówki po piasku zalecane są także osobom z płaskostopiem, rozmaitymi infekcjami grzybiczymi (na przykład stopą atlety).

To jednak nie koniec zalet, jakie niesie ze sobą nadmorski wypoczynek. Jest on także naturalnym wspomagaczem leczenia łuszczycy, alergii wziewnych w postaci astmy czy kataru siennego. Wskazany jest także dla osób uzależnionych od papierosów, które właśnie wychodzą z nałogu czy kobietom w ciąży.

Morskie powietrza jest bogate w cenne mikroelementy oraz jod, które przynoszą ukojenie drogom oddechowym, a ponadto mają korzystny wpływ na układ krwionośny oraz nerwowy.

Jest wiele możliwości wyjazdu nad Bałtyk. Może to być np. urlop z rodziną czy przyjaciółmi, ale także turnus rehabilitacyjny nad morzem. Ta ostatnia forma jest o tyle dobra, że wypoczynek połączony jest z dodatkowymi zabiegami, które pomagają jak najszybciej wrócić do zdrowia lub po prostu podreperować nieco kondycję organizmu.

Morze – nie dla każdego

Istnieją jednak pewne przeciwwskazania, które sprawiają, że wyjazd nad morze jest niewskazany każdemu. Bardzo poważnie muszą rozważyć go osoby u których stwierdzono problemy z funkcjonowaniem tarczycy. Zanim wybiorą się nad Bałtyk, powinny skonsultować ten wyjazd z lekarzem. Bardzo ważne jest także to, aby morskiego klimatu unikały osoby u których zdiagnozowano silną postać alergii. U nich kontakt ze zbyt dużą ilością jodu może skończyć się nawet niewydolnością oddechową.

Pobyt nad morzem należy także dokładnie przemyśleć, jeśli zdiagnozowano u nas zaawansowane choroby dotyczące układu krążenia, a także serca.

Pokaż więcej polecanych artykułów
Pokaż więcej w Porady podróżnicze

Dodaj komentarz

Zobacz także

Wieczór panieński na jachcie – czy warto?

Każda przyszła panna młoda chciałaby spędzić swój wieczór panieński w niepowtarzalny sposó…