Grecja jest często wybierana jako wakacyjna destynacja wielu turystów. Nic w tym dziwnego, bo kraj ten posiada bogatą historię i wiele malowniczych plaż z dostępem do morza, a wbrew pozorom często wybieranym środkiem lokomocji jest samochód. Jadąc do Grecji, wcześniej warto zaplanować sobie kilka przystanków z miejscami wartymi zobaczenia. Planując trasę przeanalizuj przez jakie miejsca korzystnie będzie pojechać, tak żeby odpocząć, a nawet przenocować. Poniżej podamy przykładowy plan miejsc, do których warto wstąpić, by wzbogacić plan naszej wycieczki.

1.Plan na urozmaicenie trasy do Grecji

Przed wyjazdem istotną rzeczą oprócz zabukowania noclegów, (tych podczas trasy też) sprawdzeniu stanu technicznego pojazdu i jego wyposażenia, jest zakup winiet potrzebnych do przejazdu przez kraje, przez które będziemy przemierzać. Przypominamy o tym, bo ich brak może skutkować wysokim mandatem (również za zakup złego rodzaju winiet, także nalegamy na uważność). Na stronie winiety-online.pl wygodnie możecie Państwo dobrać odpowiednie winiety zaoszczędzając czas i niepotrzebny stres (związany przykładowo z utrudnieniami w porozumiewaniu się przy ich zakupie za granicą).

Przejdźmy zatem do planu trasy naszej podróży:

SŁOWACJA

Wyjeżdżając z Polski przekroczymy granicę Słowacji i tutaj już obowiązują nas winiety Słowacja. To kraj, który przemierzymy dość sprawnie, ale z racji, że tereny przygraniczne są leśnymi i malowniczymi – przystanek „dla rozprostowania nóg” jest nawet zalecany! Stolicą Słowacji jest Bratysława – tutaj warto zobaczyć Zamek Bratysławski.

WĘGRY

Zbliżając się do granicy Węgier pamiętajmy o przestrzeganiu przepisów ruchu drogowego i posiadaniu odpowiednich winiet na Węgry – zaoszczędzimy sporo czasu i innych ewentualnych trudności, jeśli zadbamy o nie przed wyjazdem. Zwróćmy również uwagę na odpowiedni dobór winiet np. jeżeli poruszamy się samochodem zarejestrowanym jako osobowy do siedmiu miejsc, będzie nas obowiązywać winieta w kategorii D1, a jeśli zaś podróżujemy pojazdem powyżej siedmiu miejsc / dostawczym / ciężarowym do 3.5t to obowiązuje nas winieta w kategorii D2. Wybór złej kategorii skutkuje mandatem, dlatego jest to bardzo istotne.

Jeżeli dysponujemy większą ilością czasu to nie zapominajmy o wspaniałej stolicy Węgier – Budapeszcie, nawet jeden dzień na to miasto może być niewystarczający żeby doświadczyć jego piękna w pełni, ale na obejrzenie kultowych budowli i wieczorny spacer wzdłuż rzeki Dunaj warto znaleźć kilka godzin. Trasa na południe od Polski, którą proponujemy umożliwia osobom interesującym się fotografią uwiecznienie pokaźnych budowli, zabytków i krajobrazów.

SERBIA

Kolejną granicą, którą będziemy przekraczać jest granica Serbii. Od tego momentu płatności za drogi uiszcza się tak jak w Polsce – przy bramkach. Belgrad (stolica Serbii oraz dawnej Jugosławii) jest dobrym miejscem na pierwszy nocleg, (proponujemy zrobić to pod miastem, nie w samym centrum ze względu na ceny) ale i na zobaczenie paru miejsc i punktów widokowych, kiedy pogoda na to pozwala. Przykładowe miejsca często odwiedzane przez turystów to: Twierdza Kalemegdan, Cerkiew świętego Sawy, Panorama z parku Usce, Skadarlija, Ulica Kneza Mihaila.

MACEDONIA PÓŁNOCNA

Macedonia Północna – kraj bogaty w swoją historię, wciąż żywą w swoich mieszkańcach. Do zwiedzenia Skopje (stolicy Macedonii Północnej) warto zabrać ze sobą przewodnika lokalnego. Tutaj najbardziej kultowe i najczęściej odwiedzane miejsca to: najstarsza i najpiękniejsza część miasta Stara Čaršija czyli stare targowisko, Kamienny Most, cerkiew, miejsce urodzenia i pomnik Matki Teresy. Macedonię uznaje się za rejony nie do końca odkryte, więc turyści, a zwłaszcza Ci z Polski są bardzo mile widziani.

GRECJA

Ostatnią granicą (docelową), którą będziemy przekraczać to granica Grecji. Podczas trwania wycieczki, polecamy odwiedzenie następujących miejsc:

  • Delfy (UNESCO) – zwiedzanie świętego miejsca starożytnych Greków

  • Mykeny (UNESCO) – stolica Atrydów – słynna Brama Lwic, Grób Agamemnona, muzeum,

  • Nafplio – stara stolica,

  • Epidauros (UNESCO) – największy i najlepiej zachowany amfiteatr Grecki,

  • Ateny

  • Riwiera Olimpu; Termopile pomnik króla Sparty Leonidasa,

  • Dion – stolica starożytnej Macedonii,

  • Zwiedzanie Meteorów (UNESCO) – bizantyjskie klasztory na niedostępnych skałach,

  • Saloniki.

 

2.Noclegi

Zacznijmy od noclegów tranzytowych. W Serbii i Macedonii Północnej zazwyczaj noclegi nie są korzystne cenowo z tego względu, że tamtejsi mieszkańcy doskonale zdają sobie sprawę, że turyści w drodze do Grecji wybierają właśnie noclegi tranzytowe w tych miejscach. Czasami (pewnie nie zawsze, ale warto mieć na uwadze) korzystniejszy cenowo będzie wybór noclegu kilka kilometrów oddalonego od centrum np. od stolicy Serbii.

To Państwo wybierają ile razy chcą zmienić nocleg. Można zorganizować wycieczkę objazdową i zaplanować kilka różnych hoteli- to jeden z pozytywnych aspektów wyboru podróży samochodem- jesteśmy wtedy bardziej elastyczni i mamy więcej możliwości odwiedzenia i zatrzymania się w większej ilości miejsc, które np. zaciekawią nas spontanicznie podczas podróży.

Często turyści korzystają jednak z noclegu tranzytowego po średnio połowie drogi w celu odpoczynku i wykorzystują takie miejsce również na odwiedzenie nowych okolic. Jak już wcześniej wspomnieliśmy – optymalnym wyborem w drodze do Grecji, jeżeli wycieczka traktowana ma być także krajoznawczo będzie przystanek w okolicy Belgradu (Serbia) i/ lub Skopje (Macedonia).

3.Informacje praktyczne: wyżywienie, pamiątki, waluty, koszty połączeń

  • Podczas trwania wycieczki warto uwzględnić kilka dni na odpoczynek na plażach i nad morzem.

  • Będąc w Grecji warto doświadczyć tradycyjnego greckiego wieczoru z tamtejszymi przysmakami i grecką „Zorbą”.

  • Pamiątki i lokalne przysmaki warto nabyć na lokalnych targach. Często kupowanymi upominkami z Grecji są wyroby z oliwek, mydła oliwkowe oraz tradycyjne magnesy i pocztówki.

  • W lokalnych restauracjach serwowane są tzatziki i souvlaki- będąc w Grecji polecamy je spróbować!

  • Przy kilku noclegach tranzytowych przed przyjazdem do Grecji niestety będziemy musieli wyposażyć się w różne waluty jeżeli chcemy płacić gotówką:

  • Grecja – euro

  • Serbia – dinar serbski

  • Słowacja – euro

  • Węgry – forint węgierski

  • Macedonia Północna – denar macedoński

  • Pamiętajmy, że na naszej trasie nie wszystkie kraje wchodzą w nasz standardowy cennik połączeń. Analizujmy SMS-y, które przychodzą nam po przekroczeniu każdej granicy z cennikami od operatorów.

  • Czas w Grecji, to czas polski plus jedna godzina.

4.Podsumowanie

Jako trasę powrotną najlepiej uwzględnić ponownie przejazd przez Węgry i Słowację – jest to najszybsza droga. Mogą Państwo wywnioskować po przeczytaniu naszego artykułu, że podróż samochodem do Grecji niesie za sobą wiele korzyści, jednak przestrzegamy, żeby przed wyjazdem zadbać o stan techniczny pojazdu, zapoznać się z wymaganiami i ograniczeniami na drogach w konkretnym państwie – te czynności pozwolą Państwu odbyć udany wypoczynek!

Pokaż więcej polecanych artykułów
Pokaż więcej w Grecja

Dodaj komentarz

Zobacz także

Dlaczego warto wybierać tanie wycieczki do Grecji last minute?

Grecja to popularne miejsce turystyczne, które przyciąga podróżnych swoją historią, kultur…