V edycja Barefoot Projekt Czysta Plaża – inicjatywa na rzecz plaż przyjaznych bosym stopom – dobiegła końca. Tegoroczna akcja ekologiczna odbyła się w trzech miastach i zaangażowała ponad 480 wolontariuszy. Wspólnymi siłami zebrano prawie 300 kg śmieci, które zalegały na popularnych polskich plażach i warszawskim nadbrzeżu.

Barefoot Projekt Czysta Plaża – razem dla środowiska naturalnego

Barefoot Projekt Czysta Plaża jest cykliczną akcją edukacyjną, której celem jest budowanie poczucia odpowiedzialności za środowisko naturalne. To mobilizacja dla wolontariuszy do wspólnego sprzątania polskich wybrzeży oraz plaż. W tym roku akcja upłynęła pod hasłem „Pozostaw tylko ślady bosych stóp” i odbywała się w trzech miastach: Gdańsku, Łebie i Warszawie.

Podsumowanie Barefoot Projekt Czysta Plaża

Inauguracja projektu to było coś! Wzięli w niej udział zarówno dziennikarze telewizyjni, jak i radiowi, a wśród nich m.in. Filip Chajzer i Krzysztof Jankowski Jankes, którzy wraz ze swoimi drużynami poprowadzili zawody pod nazwą „Barefoot Beach Rescue Challenge”. Finał akcji odbył się w Warszawie, gdzie posprzątano popularne wśród mieszkańców i turystów bulwary wiślane. Partnerem akcji został Zarząd Zieleni m.st. Warszawy.

Barefoot Projekt Czysta Plaża i Czyste Tatry

Barefoot Projekt Czysta Plaża zaangażował się również w akcję Czyste Tatry, która odbyła się na Górnej Równi Krupowej w Zakopanem. Jak co roku akcja cieszyła się ogromną popularnością i po raz kolejny pobito rekord frekwencji. W projekcie zarejestrowało się ponad 4500 wolontariuszy, którzy znieśli z tatrzańskich szlaków około 250 kilogramów śmieci.

– Barefoot Projekt Czysta Plaża zachęca do połączenia wakacyjnego wypoczynku ze sprzątaniem polskich plaż, tak aby nad morzem zostawały po nas jedynie ślady bosych stóp. Udział w projekcie to także doskonała okazja do wspólnej zabawy oraz integracji. Cieszę się, że również w tym roku akcja okazała się sukcesem! – mówi Marek Nitka, Ambasador Projektu.

Współorganizatorem projektu jest Stowarzyszenie Czysta Polska, które podejmuje szereg inicjatyw na rzecz ochrony środowiska oraz aktywnie przeciwdziała nielegalnemu składowaniu odpadów.

– Wszyscy wiemy, że zarówno miasta, jak i plaże są sprzątane codziennie. Ta wiedza jednak nie zwalnia nas od odpowiedzialności za środowisko, w którym przebywamy. Pozostawianie po sobie opakowań, niedopałków, butelek czy potłuczonego szkła stwarza realne zagrożenie zarówno dla zwierząt jak i ludzi. Pomijając część estetyczną – są po prostu niebezpieczne. Spotkaliśmy się już po raz piąty i choć zauważyliśmy zmiany na lepsze, to ilość zebranych śmieci świadczy o tym, że takie akcje edukacyjne są nadal konieczne – mówi Weronika Rychlicka, wiceprezes Stowarzyszenia Czysta Polska.

na podstawie mat. prasowych

Pokaż więcej polecanych artykułów
Pokaż więcej w Atrakcje w Polsce

Jeden komentarz

  1. welerk

    12 października 2017 w 14:35

Dodaj komentarz

Zobacz także

Dlaczego warto zdecydować się na wypoczynek w hotelu SPA?

Każdy z nas czasami potrzebuje przerwy od codzienności, a hotel SPA może być doskonałym mi…