Planujesz swoją pierwszą podróż do Kanady? Nie wiesz, jak się do niej przygotować? Nasz tekst dostarczy Ci wielu przydatnych informacji, więc zachęcamy do krótkiej lektury!

Pamiętamy o dopełnieniu formalności

Podróżowanie po krajach Unii Europejskiej i Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu jest bardzo wygodne, ponieważ wystarczy nam ważny dokument tożsamości. Zupełnie inaczej wygląda planowanie podróży do Kanady, ponieważ tutaj najpierw trzeba dopełnić kilku, ale jakże ważnych formalności. Na pewno dużym ułatwieniem jest brak wiz i więcej na ten temat w artykule: https://wakacyjnapolisa.pl/poradnik/wiza-do-kanady-czy-jest-potrzebna-w-2023/.

To oczywiście zasługa tego, że nasz kraj należy do Programu Ruchu Bezwizowego, ponieważ to pozwala Polakom na podróżowanie do Kanady w znacznie wygodniejszy sposób. Aby skorzystać z tego rozwiązania, trzeba wyjechać w podróż do Kanady w celach turystycznych lub biznesowych na maksymalnie 90 dni. Jeśli pobyt ma się przedłużyć lub będzie związany ze studiami w Kanadzie, czy nawet z podjęciem pracy, to już trzeba wyrobić wizę.

Co więcej, musimy też pamiętać, że nawet wyjazd rekreacyjny nie sprawia, że wystarczy kupić bilet i można wsiadać z marszu do samolotu. Najpierw musimy zdobyć elektroniczne potwierdzenie podróży eTA (Electronic Travel Authorization), czyli specjalny dokument, który jest połączony z paszportem. To właśnie eTA pozwala nam na podróż do Kanady drogą lotniczą, czy nawet tranzytem przez ten kraj. Sam wniosek eTA można wypełnić w dogodnym dla siebie czasie, ponieważ formularz dostępny jest online na stronie Canada.ca.

Aby jednak został rozpatrzony, to musimy dysponować ważnym paszportem oraz dokonać opłaty w wysokości 7 CAD (około 22 zł). Potwierdzenie złożenia wniosku otrzymamy pocztą elektroniczną, a jego rozpatrzenie zajmuje zwykle do 72 godzin. Warto jednak wspomnieć, że aby na przejściu wszystko przebiegło jak najsprawniej, powinniśmy mieć ze sobą paszport biometryczny, a jeśli dysponujemy klasyczną wersją, to warto go jak najszybciej odświeżyć.

Co więcej, konieczne jest również wypełnienie deklaracji celnej, czyli dokumentu, w którym podaje się, czy przewożone są przedmioty wymagające zgłoszenia lub oclenia. Takie działania znacznie usprawniają pracę urzędników z punktu granicznego, co sprawia, że my również nie spędzamy tam zbyt dużo czasu.

Nie zapominamy o wykupieniu polisy turystycznej

Bardzo często skupiamy się na załatwieniu wszystkich formalności, czy wyborze atrakcji, że zapominamy o swoim zdrowiu, czy bezpieczeństwie. To ogromny błąd, zwłaszcza że Kanada nie jest członkiem Unii Europejskiej, ani też Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu, więc nie możemy liczyć na pomoc medyczną w ramach Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Tym samym nawet krótka wizyta u lekarza, czy w szpitalu może wiązać się z pewnymi wydatkami, które trzeba będzie ponieść z własnych oszczędności.

Tego na pewno byśmy nie chcieli, zwłaszcza że koszty leczenia w Kanadzie są bardzo wygórowane. Dlatego, zanim wyruszymy w podróż, lepiej od razu rozejrzeć się za odpowiednią polisą turystyczna. Z jej nabyciem nie będzie problemów, zwłaszcza że na rynku działa wiele towarzystw ubezpieczeniowych, które chętnie nawiążą z nami współpracę. Oczywiście nasz wybór powinien skupić się na ofercie tylko najlepszych towarzystw ubezpieczeniowych, które mogą poszczycić się pewnym stażem na rynku, czy nieposzlakowaną opinią wśród klientów i dostęp do takich zapewni nam strona Wakacyjna Polisa. Wybór samej polisy również powinien być przemyślany i zgodnie z naszymi potrzebami, czy rodzajem aktywności, jakie planujemy uprawiać w Kanadzie.

Jeśli myślimy o sportach ekstremalnych, to wiadomo, że nasza polisa powinna być dodatkowo rozszerzona o stosowną ochronę. Równie ważne pozostają inne kwestie, w tym na przykład NNW, OC w życiu prywatnym, czy pokrycia kosztów akcji ratowniczych i transportu medycznego do kraju. Wybierając dla siebie polisę, warto też zwrócić uwagę na ubezpieczenie bagażu, zwłaszcza że w podróżach samolotowych potrafią ulec zniszczeniu lub zaginąć.

Dzięki stosownemu ubezpieczeniu będziemy w stanie odzyskać część utraconych pieniędzy i za nie nabyć nowe ubrania, czy sprzęt, który zabraliśmy w podróż. Ważna jest również wysokość sumy ubezpieczenia i eksperci wskazują, że nie powinna być ona mniejsza niż 100 tysięcy euro.

Odpowiednio pakujemy bagaż do samolotu

Jeśli chcemy się odpowiednio przygotować do swojej wymarzonej podróży, to nie możemy też zapominać o bagażu. Wszystkie linie lotnicze mają jasno wyznaczone reguły tego, jaki bagaż jest dopuszczalny pod względem rozmiarów, czy wagi. Każdy z nas może zdecydować się na zabranie bagażu podręcznego lub bagażu rejestrowanego. Bagaż podręczny możemy wnieść ze sobą na pokład samolotu i umieścić go w schowku.

Bagaż rejestrowany jest dodatkowo płatny i oznacza, że te walizki, które trafią do luku bagażowego. Bagaż rejestrowany może być cięższy od podręcznego i nie ma ograniczeń co do limitu ilości i sposobu przewożenia płynów, o ile mieścimy się w określonych normach.

Pokaż więcej polecanych artykułów
Pokaż więcej w Porady podróżnicze

Dodaj komentarz

Zobacz także

Wieczór panieński na jachcie – czy warto?

Każda przyszła panna młoda chciałaby spędzić swój wieczór panieński w niepowtarzalny sposó…