Śląsk to prawdziwe zagłębie zamków i pałaców. Niestety, ale większość z nich jest bardzo zaniedbana i opuszczona. Wielu twierdzi, że gdyby udało się je odnowić, Polska mogłaby konkurować z krajami, w których zamki i pałace są na porządku dziennym. Jednym z obiektów godnych uwagi jest pałac w Kopicach Opolskich.

Budowla znajdująca się w Kopicach Opolskich jest nie tylko ciekawa ze względów architektonicznych i konstruktorskich, ale także ze względu na historię, która jest związana z tym miejscem.

Pałac Kopciuszka – kart historii

Historia pałacu jest związana z Joanną Gryzik. Otrzymała ona w spadku ogromny majątek, który został jej ofiarowany przez Karola Gouda. Był on tutejszym bogaczem i właścicielem licznych kopalni. Gryzik była natomiast córką jednej ze służących Gouda. Tym bardziej niesłychane jest, że bogacz zdecydował się takiej dziewczynie przepisać cały swój majątek. Dzięki niemu, uboga dziewczyna stała się jedną z najbardziej wpływowych osób na Śląsku praktycznie z dnia na dzień. Właśnie tego zaczęto ją określać mianem Śląskiego Kopciuszka. Koniec końców jej mężem został Hans Ulrich Schaffgotsch, który kupił dla niej tę posiadłość. W związku z tym, zdecydowanie mamy tutaj do czynienia z prawdziwą bajkową historią. I to w dodatku miłosną.

Modernizacja Pałacu Kopciuszka

Joanna Gryzik przyczyniła się do przebudowy pałacu. Został on przekształcony na romantyczną rezydencję, która miała na celu jeszcze bardziej podsycić legendy o tym miejscu. Obiekt później przechodził z rąk do rąk aż w końcu w latach 50-tych XX wieku został rozgrabiony i zniszczony. Obecnie pałac znajduje się w ruinie. Nie umniejsza to jednak uroku temu miejscu. Nad pałacem unosi się aura tajemniczości i pewnej niedokończonej historii. Echa rozgrywających się tu scen można usłyszeć w ścianach budynku. Dlatego też, jeżeli mamy bardzo dobrą wyobraźnię, na pewno poczujemy niezwykły klimat tego miejsca, który będzie pod każdym względem dla nas wyjątkowy.

Zdecydowanie, jeżeli będziecie w okolicach Kopic Opolskich, warto na chwilę podjechać w to miejsce, aby poczuć jego niepowtarzalny klimat i panująca tu atmosferę. Tym bardziej, że planowana jest odbudowa pałacu. Dlatego też, to jedyna szansa na to, aby zobaczyć go jeszcze w takim stanie. Trzeba również podkreślić, że to jedyna szansa, aby zobaczyć ten pałac za darmo. Gdy zostanie odnowiony, na pewno za jego zwiedzanie zostaną wprowadzone określone opłaty, a to dla niektórych może się okazać przeszkodą do jego zwiedzania.

zdjęcie: kopice.org

Pokaż więcej polecanych artykułów
Pokaż więcej w Atrakcje w Polsce

Jeden komentarz

  1. tomtom

    8 marca 2017 w 13:01

    ciekawe jak będzie wyglądał jak go odnowią 😉

Dodaj komentarz

Zobacz także

Wakacje nad morzem dla seniorów

Seniorzy to grupa turystów, którzy z jednej strony mają bardzo dużo czasu na wypoczynek (w…