Nocowanie pod namiotem to ciekawy sposób spędzania urlopu, zwłaszcza jeśli zależy nam na bliskim kontakcie z naturą. Towarzyszą temu niezapomniane emocje. Aby jednak wypad okazał się nie lada frajdą, a wszystko odbyło się bez przeszkód, warto się odpowiednio przygotować. Jak wytrwać pod namiotem?

Niezbędny ekwipunek

Nocowanie pod namiotem to sposób spędzania wakacji szczególnie preferowany przez młodych ludzi. Zwykle nie potrzebują oni zbyt wielu udogodnień, jednak warto zadbać o pewną minimalną wygodę, która sprawi, że każdy ranek będziemy witać z nową energią. Młodych przyciąga również to, iż nocowanie pod namiotem jest najtańszą formą noclegu.

Aby jednak było ono komfortowe, musimy zadbać o odpowiedni ekwipunek. Jeżeli nie będziemy należycie przygotowani, wypad na pewno zakończy się fiaskiem i nie będziemy go pozytywnie wspominać.

Wśród ekwipunku musi się znaleźć:

  • wysokiej jakości namiot – jeżeli decydujemy się na dłuższy wyjazd, podczas którego nie będziemy często zmieniać lokalizacji, warto zdecydować się na model o pojemności większej niż liczba osób, jaka na co dzień będzie go zamieszkiwać. W ten sposób zapewnimy wyższy komfort noclegu.

Jeżeli zabieramy ze sobą samochód, wówczas może on pomieścić część naszego bagażu. Duży namiot nie jest nam zatem wtedy aż tak bardzo potrzebny. W takiej sytuacji lepiej wybrać model oferujący łatwa i szybkie rozkładanie i składanie.

Gdy zaś w trakcie wyjazdu będziemy przede wszystkim wędrować, wówczas zwróćmy uwagę na wagę namiotu i osprzętu. W takich warunkach całkiem dobrze sprawdzają się namioty trekkingowe, których cechą charakterystyczną jest lekkość.

Wybierając namiot należy zwrócić uwagę nie tylko na jego wielkość, typ czy też łatwość montażu i demontażu, ale również rodzaj materiału, z którego został wykonany. Musi być to tkanina wytrzymała oraz odporna na uszkodzenia mechaniczne, promieniowanie słoneczne i deszcz. Zagwarantuje to maksimum komfortu,

https://www.sklep-presto.pl/turystyka-i-rozrywka/biwak-i-kemping/namioty-turystyczne-1541/

  • śpiwór – noce pod namiotem mogą okazać się zaskakująco zimne, warto zatem zabrać ze sobą dobrej jakości śpiwór. Biorąc pod uwagę rodzaj wypełnienia, mamy do czynienia z dwoma typami śpiworów: z puchem naturalnym lub wypełnieniem syntetycznym.

Te pierwsze mają wiele zalet. Doskonale izolują ciepło, są lekkie i przez długi czas zachowują odpowiednią sprężystość. Niestety, ich największą wadą jest podatność na wilgoć. Jeżeli zamokną, praktycznie tracą swoje właściwości izolacyjne i wymagają długiego suszenia, co może być szczególnie kłopotliwe w podróży. Są również droższe niż ich odpowiedniki z syntetycznym wypełnieniem.

Te zaś o wiele lepiej sprawdzają się w wilgotnych warunkach i są tańsze. Mają jednak również pewne wady. Są cięższe i zajmują więcej miejsca po spakowaniu. Szybciej się także zużywają, przez co ocieplina po kilku latach użytkowania charakteryzuje się pogorszonymi parametrami izolacyjnymi, a sam śpiwór jest mniej wygodny.

Przy wyborze śpiwora warto również wziąć pod uwagę jego rozmiary. Powinny być one dopasowane do naszej sylwetki, dzięki temu zadbamy o lepszą izolację cieplną. Co więcej, śpiwór powinien być wyposażony także w pewne udogodnienia, w tym kaptur, listwę termiczną, kołnierz termiczny czy też kieszeń na telefon, klucze i inne drobiazgi.

https://www.sklep-presto.pl/turystyka-i-rozrywka/biwak-i-kemping/spiwory-1546/

  • karimata – to element, bez którego niemal nie wyobrażamy sobie nocowania pod namiotem, obecnie jednak coraz częściej zastępowana jest matą samopompującą lub materacem. Wciąż jednak ma swoich zwolenników. Zapewnia stosunkowo dobrą izolację od podłoża i komfort snu. Jest również przystępna cenowo i wytrzymała. Nie bez znaczenia jest również jej niewielka waga i łatwość transportu.

Wybierając karimatę, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na jej grubość. Im będzie ona większa, tym wygodniej nam się będzie spało. Jest to jednak równoznaczne z większym ciężarem karimaty i trudniejszym jej transportem.

Należy przyjrzeć się także materiałowi, z którego została wykonana karimata. Szczególnie dobrze sprawdzają się tworzywa PE i EVA. Są lekkie i mają optymalną elastyczność. Nie bez znaczenia jest również wysoka odporność na wilgoć tych materiałów.

https://www.sklep-presto.pl/turystyka-i-rozrywka/akcesoria-turystyczne/karimaty-maty-i-materace-1766/

Nocowanie pod namiotem może być trudne. Jeżeli jednak chcemy wytrwać, musimy zadbać o odpowiednie wyposażenie. W ten sposób zapewnimy sobie komfortowy sen, który jest niezwykle ważny podczas noclegów „pod chmurką”.

Odpowiednia lokalizacja namiotu

To, czy nocleg będzie komfortowy, zależy również od tego, jak ustawimy namiot. Oto podstawowe zasady, którymi warto się kierować podczas rozbijania namiotu i które zwiększają wygodę:

  1. Na początek sprawdzamy, czy teren nie jest podmokły – nawet jeśli dysponujemy wodoodpornym namiotem, jego długotrwała ekspozycja na wilgoć może skończyć się tym, iż nasze rzeczy będą mokre. Wiąże się to z koniecznością ich wysuszenia, co jest niezwykle kłopotliwe w kempingowych warunkach,
  2. Wybieramy płaskie miejsce – zapewnia to komfort wypoczynku. Nie musimy się bowiem przejmować, iż siła grawitacji będzie nas ciągnęła w którąś ze stron. Istnieje jednak odstępstwo od tej reguły. Jeżeli w następnym dniu przewidujemy opady, wówczas delikatne nachylenie terenu jest pożądane. Pozwoli bowiem ustawić namiot w taki sposób, aby woda nie wlewała się do jego wnętrza,
  3. Sprawdzamy geograficzny wschód i ustawiamy namiot tak, aby przed wstającymi promieniami słońca chroniła nas jakaś bariera – może być to mur, drzewa lub własnoręcznie skonstruowana przesłona. Wówczas o poranku namiot nie nagrzeje się zbyt mocno, co umożliwi komfortowy sen,
  4. Unikamy hałasu – warto rozbić namiot zdala od hałaśliwej drogi czy też zabudowań. Takie warunki bowiem negatywnie wpływają na jakość snu.

Wyjazd pod namiot – o czym jeszcze pamiętać?

Nocowanie pod namiotem jest o tyle problematyczne, iż musimy być przygotowani na różne scenariusze. Z tego względu pod ręką warto mieć również nóż, latarkę, zapalniczkę, zapałki, baterię. Przydatny może okazać się także scyzoryk wielofunkcyjny oraz nożyczki. Potrzebować możemy również sznurka syntetycznego, na którym powiesimy mokre ubrania.

Warto zabrać ze sobą również folię malarską, którą nałożymy na namiot w przypadku dużej ulewy. Długotrwały deszcz może być przyczyną wilgoci w namiocie, nawet jeśli wybraliśmy materiał wodoodporny. Przydatne są również naczynia turystyczne, a także kuchenka turystyczna, jeżeli planujemy samodzielnie przygotowywać posiłki. Kuchenkę możemy z powodzeniem zastąpić grillem turystycznym.

Nocowanie pod namiotem to nie lada przygoda, której każdy powinien spróbować przynajmniej raz w życiu. Warto się jednak do tego odpowiednio przygotować, co pozwoli nam wytrwać w trudach takiego wyjazdu i czerpać z niego maksimum przyjemności. Konieczne jest przede wszystkim zabranie odpowiedniego ekwipunku. Na miejscu zaś musimy zadbać o optymalną lokalizację namiotu.

Pokaż więcej polecanych artykułów
Pokaż więcej w Aktualności

Dodaj komentarz

Zobacz także

Wesele z noclegiem dla gości. Jak wybrać hotel?

Organizacja wesela to zadanie wymagające dużo planowania i uwagi. Jednym z najważniejszych…