Kanał Elbląski to atrakcja turystyczna, która od lat cieszy się ogromną popularnością. Wyjątkowa żeglowna droga wodna na terenie województwa warmińsko-mazurskiego również w tym roku przyciągnęła rzesze turystów. Sprawdź, co czyni Kanał Elbląski tak wyjątkowym!

Raj dla rzadkich gatunków ptactwa

Swoje niezwykłe znaczenie na turystycznej mapie Polski Kanał Elbląski zyskał niewątpliwie dzięki otaczającej go dzikiej przyrodzie. Między innymi, na szlaku kanału, wśród rozległych szuwarów i lasów bagiennych, turyści odnajdą magiczną ostoję ptaków – Jezioro Drużno – rezerwat przyrody, na którym ustanowiono siedliskowy i ptasi obszar Natura 2000. Wody jeziora stanowią prawdziwy raj dla rzadkich gatunków ptactwa, tj.: kormorany, czaple, a nawet pelikany.

Cud sztuki hydrotechnicznej

Tym, co naprawdę wyróżnia Kanał Ostródzko-Elbląski spośród innych kanałów żeglugowych w Polsce i na świecie, jest technika, z jaką został zbudowany w latach 1844-1860 – a precyzując – zastosowanie zespołu pięciu pochylni – obecnie: Pochylnia Buczyniec, Pochylnia Kąty, Pochylnia Oleśnica, Pochylnia Jelenie, Pochylnia Całuny – umożliwiających pokonanie odcinków drogi wodnej o różnym poziomie poprzez… poruszanie się statkiem po trawie. Kanał Elbląski jest obecnie jedyną czynną i wciąż funkcjonującą w ten sposób drogą wodną na świecie. Właśnie to czyni go unikatem na skalę międzynarodową i budzi zainteresowanie rodzimych oraz zagranicznych turystów.

Rejsy statkiem po trawie – który wybrać?

Rejsy po pochylniach to flagowa oferta Żeglugi Ostródzko-Elbląskiej, czyli największego armatora floty pasażerskiej na Kanale Elbląskim, przyciągająca po ok. 60 tys. osób w ciągu jednego sezonu (kwiecień-październik). Wśród tras proponowanych przez przewoźnika znajdziemy rejsy w różnym przedziale czasowym. Od krótszych – trwających ok. 1h, przez te o średniej długości – ok. 2.5h, po ten najdłuższy i najciekawszy – 4.5 godzinny rejs po wszystkich pięciu pochylniach, czyli Statkiem Po Trawie. Rejs rozpoczyna się w samym sercu Kanału Elbląskiego na Pochylni Buczyniec, skąd dwupokładowy statek wyposażony w atrakcyjny pokład widokowy, miejsca siedzące przy stolikach dolnego pokładu, a także w bufet oraz toaletę, zabiera na swój pokład jednorazowo nawet do 65 pasażerów. Podczas wyprawy po pochylniach statek porusza się zarówno po lądzie, jak i wodzie, pokonując stu metrową różnicę wysokości na odcinku ok. 10 km. Udział w rejsie jest okazją do zapoznania się z działaniem urządzeń hydrotechnicznych, których obecnie nie można spotkać już w żadnym innym miejscu na świecie, a także do obserwowania przyrody charakterystycznej dla wyjątkowego regionu, jakim jest Warmia, Mazury Zachodnie oraz Żuławy Wiślane.

Jeśli zatem zastanawiasz się, gdzie wybrać się na weekend w Polsce – rejs Statkiem Po Trawie z Żeglugą Ostródzko-Elbląską będzie idealną rozrywką dla Ciebie oraz Twojej rodziny. Kolejny sezon żeglugowy rusza już wiosną 2023 r.

Pokaż więcej polecanych artykułów
Pokaż więcej w Ciekawostki podróżnicze

Dodaj komentarz

Zobacz także

Na czym polega szkolenie żeglarskie?

Polskie jeziora są doskonałym miejscem do nauki żeglowania, co sprawia, że coraz więcej os…