Chile to państwo w Ameryce Południowej, które ma dostęp do Oceanu Spokojnego. Na północy panuje wybitnie suchy klimat zwrotnikowy, zaś w środkowej części kraju podzwrotnikowy morski, w którym opady występują w porze zimowej, od maja do lipca. Najcieplejszym miesiącem jest natomiast styczeń, a najchłodniejszym lipiec.
Na południu kraju panuje klimat umiarkowany morski z bardzo wysoką ilością opadów. Mniejsze opady występują na wschodzie kraju. Najdalsze regiony południowe kraju znajdują się w strefie klimatu subpolarnego.
Na terenie kraju znajduje się również kilka Parków Narodowych. Są nimi:
• Rapa Nui (Wyspa Wielkanocna)
• Lauca
• Park Narodowy Bernardo O’Higgins
• Chiloé
• Park Narodowy Llullaillaco
• Torres del Paine
Chile, czy wiesz, że:
- Urzędowym językiem tego kraju jest hiszpański. Nie jest to jednak język ojczysty ponad 2 mln mieszkańców. Lokalnymi językami są mapudungun, keczua i rapanui.
- Chile to podobno najdłuższy kraj na świecie. Położone jest na pacyficznym pierścieniu ognia. Dlatego też, kraj przynajmniej raz na dziesięć lat nawiedzany jest przez silne trzęsienia ziemi. Ponadto, na obszarze tego kraju znajduje się ponad 500 czynnych wulkanów.
- Znajduje się tu jedno z najbardziej odosobnionych miejsc na świecie, czyli Wyspa Wielkanocna – z licznymi posągami, które zostały postawione w nie wiadomo w jakim celu. Jeszcze nikomu nie udało się tego odkryć. Jedyną miejscowością, jaka znajduje się na tej wyspie jest Hanga Roa. Sama wyspa została odkryta przez Holendra 5 kwietnia 1722 roku. Odkrycie zostało dokonane w niedzielę wielkanocną, dlatego właśnie powstała taka nazwa.
- Ciekawym miejscem w Chile jest również pustynia Atacama, na której deszcz nie padał od kilkuset lat. Jest to jeden z najbardziej suchych obszarów na świecie.
- Najpopularniejszym koktajlem w Chile, którego musi spróbować każdy turysta jest Trzęsienie Ziemi. Jest to połączenie wina, gorzkiej wódki fernet i lodów ananasowych.
- Ciekawe jest to, że bohaterem narodowym Chile jest Polak Ignacy Domeyko. Był on polskim uczonym i inżynierem, który zbudował linie kolejową w Andach. Domeyko miał być tym, który stworzy podstawy eksploatacji bogactw mineralnych kraju. Ponadto, w późniejszym czasie zajmował się również organizacją nauki w Chile. Z Uniwersidad de Chile, który był bardzo słabo rozwiniętym ośrodkiem naukowym stworzył nowoczesną placówkę na wzór Uniwersytetu Wileńskiego. Przez 16 lat był rektorem chilijskiej uczelni.
grzesiek
8 marca 2017 w 14:34
i już wiem gdzie uciekać w styczniu w fajne i ciekawe miejsce