W Polsce znajduje się wiele kościołów posiadających ciekawe historie. Zdecydowana większość z nich, to świątynie rzymskokatolickie. Do jednych z wartych uwagi należy kościół Wang, zlokalizowany w Karpaczu. Nazywany jest on również świątynią Wang. Jest to miejsce bardzo wyjątkowe. Dlaczego?

W kościele zastosowano zupełnie inne rozwiązania architektoniczne niż w pozostałych budowlach tego typu. Widać to już na pierwszy rzut oka. Wykorzystano tu nietypowe elementy zdobnicze, które jeszcze bardziej potęgują niezwykłość tego miejsca. Trzeba od razu podkreślić, że pomimo tego, że kościół ten znajduje się na terenie Polski, nie jest polskim kościołem. Właśnie dlatego można zauważyć wyraźne różnice w jego konstruowaniu i zastosowanych elementach zdobniczych.

Kościół Wang – skąd pochodzi jego nazwa?

Nazwa kościoła została zaczerpnięta od norweskiej miejscowości Vang, której to właśnie to właśnie budynek powstał na przełomie XII i XIII wieku. Była wykorzystywana przez Norwegów aż do XIX wieku. Okazała się jednak wtedy zbyt mała ze względu na zwiększającą się coraz bardziej liczbę parafian przychodzących do kościoła na msze.

Parafianie, aby zdobyć pieniądze na nową budowlę, zdecydowali się sprzedać dotychczasowy budynek królowi perskiemu Fryderykowi Wilhelmowi IV. Gdy doszło do zrealizowania transakcji, świątynia została rozebrana na części, spakowana do skrzynek i przewieziona do Berlina. Pierwotnie miała zostać zbudowana na Wyspie Pawiej w okolicach Berlina. Jednak, król zdecydował się zmienić lokalizacje i postawić kościół w Karkonoszach. Miał być to ukłon w kierunku ewangelistów zamieszkujących te tereny. Mieli otrzymać godny budynek do odprawiania mszy. Właśnie w takich okolicznościach Świątynia Wang trafika do Karpacza, gdzie do dziś oprawiane są w niej msze dla ewangelistów.

Kościół z sosny norweskiej

Kościół Wang jest bez wątpienia bardzo cennym zabytkiem. Został wykonany z sosny norweskiej według określonych, wysokich pod względem standardów wzorców i wytycznych. O skuteczności metod konserwatorskich i konstruktorskich świadczyć może to, że świątynie jest nadal w bardzo dobrym stanie i nic złego się z nią nie dzieje. Cały czas zachwyca każdego, kto decyduje się na jej odwiedzenia. W dodatku, jej otoczenie jest niezwykle zadbane. Osoby zarządzające świątynią zadbały o to, aby wokół świątynie rozrósł się piękny ogród, który dodatkowo potęguje pozytywne wrażenia estetyczne.

Pokaż więcej polecanych artykułów
Pokaż więcej w Atrakcje w Polsce

Jeden komentarz

  1. nikola

    8 marca 2017 w 13:08

    bardzo śliczny kościół na zewnątrz i w wewnątrz 😀

Dodaj komentarz

Zobacz także

Dlaczego warto zdecydować się na wypoczynek w hotelu SPA?

Każdy z nas czasami potrzebuje przerwy od codzienności, a hotel SPA może być doskonałym mi…