Kopenhaga czyli stolica Danii jest czwartym co do wielkości miastem nordyckim. Odznacza się sporą kameralnością. Początki osadnictwa sięgają tu epoki kamiennej. Swoje istnienie miasto zawdzięcza Wikingom, którzy mieli tutaj swoje targowisko.
Ogrody Tivoli
Jest to słynny park rozrywki i ogród znajdujący się w samym centrum miasta. Został otwarty w 1843 roku i jest drugim najsłynniejszym parkiem rozrywki na całym świecie. Znajdująca się tu drewniana kolejka górska Rutsjebanen lub Bjerg Banen jest jedną z najstarszych wciąż działających drewnianych kolejek na świecie. Ogrody są bardzo często odwiedzane wieczorem, gdy czynne są sale teatralne i koncertowe.
Amalienborg
Jest to oficjalna rezydencja duńskich monarchów i duńskiej rodziny królewskiej od 1794 roku. Określana jest także zimowym pałacem królewskim, ponieważ głównie właśnie w tych miesiącach rodzina królewska przebywa w tym pałacu.
Wielka Synagoga
Jest to główna i największa synagoga w tym mieście. Została wybudowana w latach 1830-1833, a jej projektantem był Gustav Friederich Hetsch. Jest najbardziej rozpoznawalnym budynkiem w mieście ze względu na unikalną architekturę. Odnaleźć można tutaj elementy antycznej architektury rzymskiej oraz greckiej.
Kastellet
Cytadela została wybudowana w latach1662-1663. Jest to ostatni element kopenhaskich wałów obronnych, który dotrwał do dnia dzisiejszego. Powstała w celu ochrony miasta przed Szwedami. Jej fundatorem był Fryderyk III. Została zbudowana na planie pentagramu.
Rosenborg
To dawna podmiejska rezydencja króla Danii. Powstała na życzenie Chrystiana IV. Znajduje się tu muzeum poświęcone duńskim monarchom z dynastii Oldenburgów. Na trzech kondygnacjach znaleźć można królewskie komnaty kompletnie wyposażone w rzeczy pochodzące w większości z XVII i XVIII w. Wokół zamku znajduje się park, który jest zawsze zadbany.
Christiansborg
Jest to dawny zamek królewski, który do 1794 roku był siedzibą króla Danii. Obecnie znajduje się tu duński parlament, biura rządu, a także muzeum. Kompleks pałacowy mieści także Sąd Najwyższy, Ministerstwo Finansów oraz reprezentacyjne komnaty królewskie.
Kościół Grundtviga
Jest to kościół wykonany z żółtej cegły. Budynek powstał na cześć bardzo popularnego w Danii pastora Nikołaja Gruntvigowa. Projektantem kościoła oraz wszystkich elementów go otaczających jest Jensen Klint. Świątynia została ukończona w 1940 r. Od tamtej pory łączy w sobie elementy typowo wiejskiego kościoła oraz gotyckiej katedry.
kamila
3 kwietnia 2017 w 11:47
bardzo fajne miasto do zwiedzania 😀