Kijów to stolica Ukrainy położona nad Dnieprem. W ciągu swojej długiej historii Kijów znajdował się pod rządami Mongołów, Polaków, Litwinów, Tatarów. Zajmowała go także Armia Czerwona i okupowali Naziści.

Atrakcje w Kijowie
ukrainetravel.co

Muzeum Jednej Ulicy

Jest to jedyne na świecie muzeum prezentujące historię jednej ulicy, a dokładnie ulicy Andriejewskiego Zjazdu Znaleźć można tutaj ekspozycje poświęcone przede wszystkim sklepom, wnętrzom mieszczańskim i historii kultury Ukrainy, w których znaleźć można ślady nie tylko po dawnych Ukraińcach, ale także po Polakach, Rosjanach i Żydach, którzy razem tworzyli dawny klimat miasta. Wśród osób związanych z historią ulicy znajdują się m.in. Michaił Bułchakow i Józef Stalin.

Plac Niepodległości

Jest to główny plac Kijowa, który nazywany jest również Majdanem Niepodległości. Odbywają się tu wszystkie najważniejsze państwowe uroczystości, a także różnego rodzaju imprezy. Gruntowna przebudowa placu miała miejsce w 2002 roku. Styl socrealistyczny został zastąpiony nowoczesnym. Na Placu znaleźć można Lacką Bramę, kolumnę ze słowiańskim bóstwem Berehynią symbolizującą niezależność Ukrainy i upamiętniającą uzyskanie niepodległości, pomnik Kozaka Mamaja, pomnik legendarnych założycieli Kijowa – Kija, Szczeka, Chorywa i ich siostry Lybid oraz pomnik Archanioła Michała, będącego patronem miasta.

Chreszczatyk

Jest to główna aleja Kijowa, która stanowi trakt łączący Górne Miasto z Padołem, czyli rzemieślniczo-targową częścią miasta, która jest jednocześnie najstarszą. Od końca XV wieku organizowany jest tutaj najstarszy jarmark, który trwa od 6 stycznia przez kolejne 20 dni. Najbardziej znane budynki znajdujące się przy tej alei to Duma Miejska, Giełda Miejska, Hotel Nacional i Dom Kupiecki.

Złota Brama

Jest to jedna z trzech bram przez którą można było dostać się do miasta na czasów Jarosława I Mądrego. Wzmianki o niej pojawiają się dopiero w 1499 roku W roku 1755 to w wyniku tego, że została zdewastowana, jej pozostałości zakopały rosyjskie wojska. W roku 1834 bramę odkopano na nowo. Dopiero pod koniec lat siedemdziesiątych XX wieku zabytek został zrekonstruowany.

Kościół św. Mikołaja

Kościół został wybudowany w latach 1899-1909 według projektu Władysława Horodeckiego. Był to polski architekt tworzący głównie w Kijowie. Do 1936 roku z kościoła korzystali katolicy. Gdy do władzy doszły wojska radzieckie, budynek został przemianowany na pomieszczenia gospodarcze. W 1978 roku budynek został przekazany na cele muzyczne. Od 1991 roku odbywają się tu regularnie nabożeństwa.

zdjęcie główne: ukrainetravel.co

Pokaż więcej polecanych artykułów
Pokaż więcej w Ukraina

Jeden komentarz

  1. gorek

    3 kwietnia 2017 w 11:51

    na zdjęciu wygląda super 🙂

Dodaj komentarz

Zobacz także

Co cechuje dobry hotel w Gdańsku-Wrzeszczu?

Gdańsk-Wrzeszcz, dzielnica o bogatej historii i kulturalnym dziedzictwie, przyciąga turyst…