Dostęp do internetu traktujemy dziś jako ogólnodostępne dobro –  84% Polaków posiada łącze w swoich domach (dane GUS z 2018 r.), z czego wiele osób dysponuje również internetem w urządzeniach mobilnych. Na dostęp do bezpłatnego WiFi można liczyć także w miejscach publicznych – galeriach handlowych, dworcach, lotniskach, a nawet parkach. Nie mniej jednak, poza dostępnością, kluczową rolę odgrywa jakość łącza, która powinna być uzależniona od aktualnych potrzeb użytkownika. Poniżej przedstawimy kilka cech internetu mobilnego i światłowodu, a także podpowiemy, na co zwracać uwagę przy wyborze.

Internet mobilny – w podróży i nie tylko

We współczesnych czasach jest on wręcz niezbędny – w końcu dostęp do sieci może być potrzebny w podróży, na wakacjach lub w drodze do pracy, gdy przykładowo musisz pilnie sprawdzić maile. W zależności od potrzeb i rodzaju aktywności wykonywanych na urządzeniu mobilnym można dostosować pakiet gigabajtów, który będzie wystarczający. Przykładowo, w ofercie T-Mobile dla klientów indywidualnych (więcej na: https://www.t-mobile.pl/internet-mobilny/cat10032.chtml), dostępne są trzy możliwości – 30 GB, 50 GB oraz 200 GB. Można również dokupić pakiet internetu LTE bez limitu danych (w trzecim pakiecie opcja ta jest bezpłatna), co jest świetnym pomysłem, ponieważ umożliwia najwyższą możliwą prędkość łącza. Do oferty można również dobrać sprzęt – model/router, tablet lub komputer. W rezultacie, za przystępną opłatą miesięczną można uzyskać odpowiedni transfer danych oraz wybrane urządzenie. Świetną ofertę firma przygotowała także dla klientów biznesowych – poza szybkim internetem mobilnym, współdzielonym z innymi (więcej informacji na: https://www.t-mobile.pl/dlafirm/internet/internet-mobilny-lte/cat10047.chtml) i możliwością dobrania sprzętu do pakietu, oferta przewiduje także dwie karty SIM (do telefonu i routera), a także nielimitowane rozmowy na numery stacjonarne i komórkowe, a także SMS-y i MMS-y bez ograniczeń.  Niestety, poza wieloma zaletami, internet mobilny ma także swoje wady. Jakość łącza jest zależna od odległości abonenta w stosunku do nadajnika, a nawet ukształtowania terenu. Na szczęście, to czego nie może nam w 100% zagwarantować internet mobilny, daje nam łącze stacjonarne.

Internet światłowodowy – na czym polega fenomen

W przeciwieństwie do internetu mobilnego i tradycyjnego łącza stacjonarnego, światłowód słynie z bardzo stabilnego łącza – bez spadków prędkości. Niezawodne działanie internetu nie jest nawet uzależnione od czynników atmosferycznych czy liczby użytkowników, którzy aktualnie surfują po domowej sieci. Światłowód to również ultraszybkie łącze, a także – co zadowoli miłośników gier – brak lagów i niski ping. Co więc stoi za tak zadowalającą jakością? Przede wszystkim najnowsza technologia. Działanie FTTH (angielski skrót łącza światłowodowego) opiera się na tym, że sygnał optyczny jest przekazywany bezpośrednio z centrali do domów użytkowników i co ciekawe – biegnie on po kablach wykonanych z włókna szklanego, wyposażonych dodatkowo w specjalne zabezpieczenie. Internet światłowodowy będzie więc idealnym rozwiązaniem dla wszystkich, którzy w domu muszą mieć gwarancję stabilnego łącza. Pracujesz zdalnie, przygotowujesz się do ważnego egzaminu i nieustannie potrzebujesz internetowych źródeł, czy może po prostu cenisz sobie wysoką jakość i nie chcesz się denerwować, że właśnie są problemy sieciowe i nie możesz zapłacić rachunków? Jeżeli tak, to internet światłowodowy jest właśnie dla Ciebie.

Łącze mobilne i stacjonarne odpowiada na różne potrzeby użytkowników, dlatego zarówno jeden, jak i drugi rodzaj jest wręcz niezbędny do wykonywania wielu codziennych czynności. Wystarczy oszacować, w jakim stopniu korzysta się z sieci mobilnej i stacjonarnej, a następnie wybrać ofertę na miarę swoich potrzeb.


Artykuł promocyjny

Pokaż więcej polecanych artykułów
Pokaż więcej w Aktualności

Dodaj komentarz

Zobacz także

Wesele z noclegiem dla gości. Jak wybrać hotel?

Organizacja wesela to zadanie wymagające dużo planowania i uwagi. Jednym z najważniejszych…