Objawy uczulenia potrafią być bardzo uciążliwe. Aby nie popsuły nam urlopu, warto wyjazd w odpowiedni sposób zaplanować. Przede wszystkim, powinno się mieć przy sobie leki, dzięki którym można będzie zmniejszyć dolegliwości związane z wystąpieniem objawów alergii. Warto też przypomnieć sobie podstawowe wskazówki zdrowotne na czas podróży, a także zasady postępowania, gdyby nagle choroba się zaostrzyła.

Proste zasady w podróży

Zawsze, gdy alergik przyjeżdża w nowe miejsce, powinien zorientować się, gdzie przyjmuje w najbliższej okolic lekarz alergolog. Dzięki temu, można będzie się do niego zgłosić, gdy wystąpią jakiekolwiek niepokojące objawy alergii, których nie będziemy w stanie zwalczyć posiadanymi lekami.

Warto także poinformować gospodarza, że cierpimy na alergię. Warto także podczas pobytu uważać na dietę i to nie tylko, gdy chorujemy na alergię pokarmową. Warto także na to uważać, gdy jesteśmy uczuleni na pyłki lub roztocza kurzu domowego. Może pojawić się wtedy alergia krzyżowa, która może być połączeniem uczulenia na pyłek byliny i równocześnie na seler, pietruszkę i szczypiorek. Zjedzenie takiego produktu może nasilić objawy alergii. Nie należy podczas wyjazdu eksperymentować z nowymi napojami i potrawami. Mogą pojawić się wtedy poważne problemy z układem pokarmowym, a także objawy skórne np. atopowe zapalenie skóry.

Podczas wakacji alergicy powinni także unikać intensywnego wysiłku. Można się wtedy bardzo spocić, a właśnie pot powoduje mocne podrażnienia skóry.

Warto również wybrać taki ośrodek, w którym nie są tolerowane zwierzęta. Nie ma nic gorszego dla alergika, jak sąsiad za ścianą, która ma zwierzaka. Na ciele takiej osoby mogą znajdować się mikroskopijne fragmenty śliny i naskórka zwierzęcia. Wtedy nawet krótki kontakt wystarczy, by wywołać reakcję alergiczną.

Jeżeli cierpimy na alergię wziewną i wyjechaliśmy w góry, warto zdecydować się na spędzanie jak najwięcej ilości czasu na wysokości co najmniej 1000 m n.p.m. Nie występuje tam bujna roślinność, a stężenie pyłków jest znacznie niższe niż w dolinach. Będziemy mogli po prostu pooddychać świeżym powietrzem. Zdecydowanie na takiej wysokości panują dużo bezpieczniejsze warunki dla alergików. Trzeba jednak pamiętać, że góry nie są odpowiednie dla osób cierpiących na nieustabilizowaną astmę lub ciężką postać tej choroby. Trzeba o tym pamiętać.

Pokaż więcej polecanych artykułów
Pokaż więcej w Porady podróżnicze

Jeden komentarz

  1. rodek

    19 kwietnia 2017 w 11:52

    zawsze warto zabierać takie rzeczy 😉

Dodaj komentarz

Zobacz także

Wieczór panieński na jachcie – czy warto?

Każda przyszła panna młoda chciałaby spędzić swój wieczór panieński w niepowtarzalny sposó…