Dubrownik nazywany jest perłą Adriatyku. Prawie wszystkie zabytki miasta znajdują się na powierzchni starego miasta. Jest ono jednak tak duże, że nie sposób zobaczyć wszystkich atrakcji w ciągu jednego dnia zwiedzania.

Mury obronne

Mury okalają całe miasto i mają długość 1940 metrów, a ich wysokość sięga 24 m. Jego poszczególne fragmenty były budowane w różnych okresach, od IX do XVII wieku. Mury został wzmocnione o dodatkowych pięć bastionów, trzy okrągłe wieże i 12 kwadratowych. Spacerując wokół murów można podziwiać wszystkie zabytki, jakie znajdują się wewnątrz miasta.

Placa – główna ulica Dubrownika

Spacer po tej ulicy należy rozpocząć od Wielkiej Fontanny Onufrego. Należy także wejść do kościoła św. Zbawiciela, który jako jedyny nie został zniszczony podczas trzęsienia ziemi, jakie miało tu miejsce w XVII wieku. Wewnątrz można podziwiać cudowny obraz Piotra z Urbino „Wniebowstąpienie”.

Wielka Fontanna Onufrego

Na pierwszy rzut oka wcale nie przypomina fontanny. Jest to okrągła, dosyć sporych rozmiarów budowla, która w 1438 roku została zbudowana przez Onofrio di Giordano della Cava, żeby uczcić zakończenie budowy wodociągu, dostarczającego miastu wodę ze źródeł rzeki Dubrovački, odległych o 12 km. Pierwotnie była bogato zdobiona, ale po trzęsieniu ziemi w XVII wieku została nieco zniszczona. Do dziś zachowało się jedynie 16 zdobionych masek. Z ust tych masek wypływa właśnie woda. Podobno jeżeli ktoś umyje ręce pod wszystkimi szesnastoma kranami, obchodząc fontannę zgodnie z ruchem wskazówek zegara, spełni się jego życzenie.

Plac Luża z Pałacem Sponza

Jest to jeden z najważniejszych zabytków znajdujących się w Dubrowniku. Został zbudowany w latach 1516-1522. Został stworzony według projektu miejscowego architekta. Budynek ten spełniał różne funkcje, mieściły się tutaj: urząd celny, skarbiec, mennica, bank, urząd miar, Akademia Dubrownicka, a nawet Muzeum Rewolucji Socjalistycznej. Jest to także jeden z nielicznych budynków, który przetrwał trzęsienie ziemi, które miało tu miejsce w XVII wieku. Reprezentuje styl gotycki i renesansowy, co uwidacznia się w konstrukcji okien pałacu. Współcześnie pałac jest siedzibą Archiwum Republiki Dubrownickiej.

Kolumna Rolanda

Znajduje się ona na środku placu Luża. Jest to jedno z ulubionych miejsc spotkań osób na co dzień tu mieszkających. Przedstawia ona rzeźbę średniowiecznego rycerza Rolanda, którego pierwowzór jest opiewany w Pieśni o Rolandzie. Wykonana została przez Antuna Dubrovčanina w 1418 r. i przez długie lata stanowiła symbol wolności Dubrownika.

Pokaż więcej polecanych artykułów
Pokaż więcej w Chorwacja

Jeden komentarz

  1. mariola

    16 marca 2017 w 15:16

    o lubię takie zakątki, może się i tam wybiorę

Dodaj komentarz

Zobacz także

Co cechuje dobry hotel w Gdańsku-Wrzeszczu?

Gdańsk-Wrzeszcz, dzielnica o bogatej historii i kulturalnym dziedzictwie, przyciąga turyst…