Zamek w Tworkowie zdecydowanie był jednym z najciekawszych obiektów na terenie województwa śląskiego. W XIX został przebudowany w stylu neorenesansowym. Posiada liczne wieżyczki, wykusze i facjaty. Niestety, ale w wyniku poważnego pożaru, jego konstrukcja spłonęła. Słabo zniósł również trudy II wojny światowej. Nikt nie zdecydował się już go odbudować.

Ruiny zamku w Tworkowie, które znajdują się w gminie Krzyżanowice, niedaleko Raciborza umiejscowione są w północno-zachodniej części wsi. Znajdują się nad rzeką Psiną. Początki zamku sięgają XIII wieku. Był on wtedy własnością rodziny Tworkowskich. W wieku XV właścicielem zamku został Jan Klem z Ligoty. Następnie przechodził w ręce takich rodów, jak Wodnikowskich, Wieczów, Gaszynów, Reiswitzów. Wszyscy oni przyczynili się do jego rozbudowy i zmiany jego kształtu. Niestety, ale żadnej z rodzin nie udało się utrzymać dobrego stanu zamku do współczesnych czasów.

Zamek w Tworkowie i jego historia

Najstarsze fragmenty zamku, będącego pierwotnie budowlą gotycką, pochodzą z XIV w. Warownia ta została gruntownie przebudowana w drugiej połowie XVI w. w stylu renesansowym. Zamek wzniesiony na planie podkowy przez większość swojego istnienia nie ulegał rozbudowie. Dopiero w XIX wieku zdecydowano się na jego gruntowną przebudowę. W roku 1860 zamek nabył hrabia von Saurma-Jeltsch, który postanowił przebudować rezydencję. Przekształcił on zamek w fantazyjny pałac z wieżyczkami i facjatami. Zamek został również w bogaty sposób wyposażony.

Przy rozbudowie dbano o to, aby zachować jego naturalny kształt nawiązujący do danych epok. Oczywiście, został on wizualnie zmieniony, ale zadbano o to, aby zachowały się w nim ślady dawnych epok. Dzięki temu, miał on stać się bardzo ciekawym obiektem, który będzie wizytówką regionu. Niestety, ale w okresie międzywojennym, po podziale Górnego Śląska zamek znalazł się w niemieckich rękach. W roku 1931 roku został doszczętnie spalony. Nikt nie podjął się odbudowy zamku, który dodatkowo odczuł trudy II wojny światowej. Obecnie, teren ruin został uporządkowany i przeznaczony do zwiedzania. Można zobaczyć rożne etapy historii zamku, w tym nawiązania gotyckie i renesansowe.

Zamek w Tworkowie i jego zwiedzanie

W niedalekiej odległości od zamku znajdują się także piwnice z przełomu XVI i XVII wieku. Umiejscowione są w przepięknym parku.

Zamek znajduje się w Tworkowie przy ul. Parkowej 7. Dostępny dla zwiedzających jest cały rok:
• od poniedziałku do piątku w godz. 11:00-19:00,
• w soboty, niedziele i święta w godz. 13:00-19:00.

zdjęcie: zamki.pl, autor: ZeroJeden, X 2012

Pokaż więcej polecanych artykułów
Pokaż więcej w Atrakcje w Polsce

Jeden komentarz

  1. Lenia

    7 marca 2017 w 15:42

    uwielbiam takie miejsca, mają w sobie tyle historii, którą watro poznać 😀

Dodaj komentarz

Zobacz także

Dlaczego warto zdecydować się na wypoczynek w hotelu SPA?

Każdy z nas czasami potrzebuje przerwy od codzienności, a hotel SPA może być doskonałym mi…