Tereny obecnych Bieszczadów od XV wieku były zamieszkiwane przez napływającą ludność rusińską. Z czasem zaczęto ich nazywać Bojkami. Osiedlali się głównie na górskich, rzadko odwiedzanych przez ludzi terenach. Zajmowali się głównie wypasem bydła oraz uprawą roli, co było bardzo popularne w danych czasach. W XX wieku spokojne życie Rusinów zostało zakłócone. Zostali oni wciągnięci w konflikt pomiędzy Polską a Ukrainą. Rościły sobie one prawo do ziem zamieszkiwanych przez Bojków.

Polskie władze postanowiły przeprowadzić zakrojoną na szeroką skalę akcję Wisła. W jej ramach, z terenów Bieszczadów wysiedlono praktycznie całą rdzenną ludność. Na terenach dawnych wsi pozostały także kapliczki, przydrożne krzyże i cmentarze. Ocalało także kilka bojkowskich cerkwi. Większość z nich została spalona w trakcie wysiedleni. Warto więc przyjrzeć się nieco bliżej tym zabytkom.

Cerkiew w Smolniku nad Sanem

Cerkiew znajduje się w miejscowości Smolnik nieopodal Lutowisk przy dużej obwodnicy bieszczadzkiej. Bardzo łatwo do niej trafić, ponieważ kierują nas znaki. Ponadto, możemy ją również zobaczyć z drogi. Znajduje się ona w otoczeniu bardzo starych drzew, które pięknie górują nad wsią Smolnik i Procisne. Obie osady były przed dekadami ludnymi bojkowskimi wsiami, których ludność modliła się w stojącej tu do dziś cerkwi.

Cerkiew znajduje się na liście UNESCO ze względu na swoje niezwykle walory architektoniczne. Prezentuje ona archaiczny styl Bojkowski. Konstrukcja budynku jest w stu procentach oryginalna. Zmianie uległo jedynie jej wyposażenie, które z biegiem lat zaczęło niszczeć.

Cerkiew w Łopience

Łopienka była przed laty centrum kultu maryjnego. W cerkwi znajdował się obraz Matki Boskiej, który według wierzeń ludowych czynił cuda i ofiarował łaski. Co roku organizowane były do tego miejsca pielgrzymki z Polski i Węgier. O to, aby cerkiew nie ulegała upływowi czasu i nadal mogła służyć dbali mieszkańcy wsi. Siłą własnych rak postanowili dbać o jej wygląd, odbudować to co zostało zniszczone. Dzięki temu, cerkiew możemy podziwiać do dziś. Do doliny Łopienki dostaniemy się pieszo z parkingu przy trasie z Dołżycy do Terki.

Cerkiew w Bystrem

Bystre to wieś, która leży na granicy z Ukrainą. Do dziś zamieszkiwana jest głównie przez napływową ludność. Można w tej miejscowości obserwować piękną cerkiew wraz z cmentarzem. Widać w niej ukraiński styl narodowy.

zdjęcie: twojebieszczady.net

Pokaż więcej polecanych artykułów
Pokaż więcej w Atrakcje w Polsce

Jeden komentarz

  1. Lenia

    8 marca 2017 w 12:06

    we wszystkich byłam i naprawdę są piękne

Dodaj komentarz

Zobacz także

Dlaczego warto zdecydować się na wypoczynek w hotelu SPA?

Każdy z nas czasami potrzebuje przerwy od codzienności, a hotel SPA może być doskonałym mi…