Pierwsi Piastowie, czyli Mieszko I i Bolesław Chrobry pozostawili po sobie niewiele pamiątek na terenie Polski. Zabory oraz czas sprawiły, że prawdziwym unikatem są pamiątki z tamtego okresu. Tym bardziej cenna jest osada piastowska w Gieczu.

Giecz to mała wieś, która nie ma większego znaczenia w skali kraju. Mieszka tu zaledwie 200 osób. Wieś znajduje się w województwie wielkopolskim w powiecie średzkim w gminie Dominowo. Nie będziemy mieli większych problemów z tym, aby dotrzeć do tego miejsca. Znajduje się ono w połowie drogi głównych szlaków komunikacyjnych. Najłatwiej będzie wyjechać z Wrześni, Środy Wielkopolskiej lub Kostrzyna. Wtedy bez żadnych problemów dotrzemy do tej miejscowości.

Historia osady piastowskiej

Nikt nie jest w stanie określić dokładnej daty powstania osady piastowskiej w Gieczu. Wiadomo jednak, że istniała ona już w czasach chrztu Polski, czyli w roku 966. Powodem tego, że osada do dziś przetrwała było to, że w X wieku nie została spalona podobnie, jak inne tego typu miejsca. Podjęto jedynie próby rozbudowania osady. To, jak duże znaczenie miała osada może świadczyć to, że wspominano o niej w kronikach Galla Anonima.

Ponadto, dokumentowano tu również zjazdy kasztelanów. Dlatego też, można śmiało twierdzić, że było to ważne miejsce. Od 1038 roku osada była zajmowana przez króla czeskiego Brzetysława. Niestety, nie przyczyniło się to do jej rozbudowy, a wręcz przeciwnie. Była ona systematycznie niszczona. Próbowano odbudować osadę w XII wieku, ale z marnym skutkiem. Od tego czasu osada zaczęła popadać w ruinę.

Giecz jest na pewno jednym z najcenniejszych źródeł wiedzy o czasach piastowskich. Prowadzone na tych terenach wykopaliska pozwoliły na odkrycie wielu zabytków, które mają bardzo duże znaczenie historyczne.

Osada piastowska współcześnie

Obecnie na terenie osady znajduje się ośrodek archeologiczny. Mogą go odwiedzać wszystkie zainteresowane historią Polski osoby, które chcą poczuć klimat czasów piastowskich. Można będzie tu przyjrzeć się kształtowi i rozkładowi budynków, które były obecne w tamtych czasach. Zachowały się m.in. fundamenty Palatium i charakterystyczny dla piastowskich grodów wał obronny.

Niestety, trzeba przyznać, że ośrodek czasy świetności ma już za sobą. Nie należy spodziewać się wielkich atrakcji w tym miejscu. Jednak, dla miłośników historii na pewno będzie to świetny sposób na powrót do przeszłości i wyobrażenie sobie tego, jak taka osada wyglądała niegdyś.

zdjęcie: giecz.pl

  • Ostrów Lednicki – pierwsza siedziba Piastów

    Pierwszą stolicą Polski było Gniezno. Oczywiście jest to fakt niepodważalny. Jednak pierws…
Pokaż więcej polecanych artykułów
Pokaż więcej w Atrakcje w Polsce

Jeden komentarz

  1. loluś

    8 marca 2017 w 12:55

    za bardzo tam nic nie ma, ale chociaż przy okazji można się przejechać przez wieś

Dodaj komentarz

Zobacz także

Dlaczego warto zdecydować się na wypoczynek w hotelu SPA?

Każdy z nas czasami potrzebuje przerwy od codzienności, a hotel SPA może być doskonałym mi…