Województwo śląskie jest mało odkrywane przez turystów. Może dlatego, że głównie kojarzy się z kopalniami i dużym zanieczyszczeniem. Warto jednak to zmienić. Warto poznać miejsca godne zobaczenia w tym regionie, które są mało znane dla przybyszów.

Stawy wizytówką województwa śląskiego

Na Górnym Śląsku najbardziej malowniczymi terenami są te, które znajdują się w pomiędzy Żorami i Orzeszem. W gęstych latach ukryte są piękne stawy i jeziora, które znajdują się na rzece Rudzie. Właśnie ze względu na spore nagromadzenie jezior, region ten nazywany jest również Pojezierzem Polowickim. Pojezierze wchodzi w skład Parku Krajobrazowego Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich.

Ceglana wieża

W niedalekiej odległości od centrum Żor, nad stawem Gichta znajduje się ceglana wieża wyciagowa, która działa w pierwszej połowie XIX wieku. Należała do huty Waleska. Służyla ona do wyciągania przy pomocy ręcznego wsadu węgla drzewnego oraz topników. Budowla powstała w latach 30. XIX wieku na rzucie zbliżonym do kwadratu. Liczy 15 m wysokości, rozmiar wnętrza wynosi 610 na 775 cm. Nazwę wzięła od imienia córki właściciela – jednego z najwybitniejszych przedsiębiorców ówczesnych – Franciszka Wincklera. Ostatecznie została zamknięta w 1855 roku.

Pozostałości zamku biskupów krakowskich

W miejscowości Sławków w powiecie będzińskim znajdują się ruiny zamku, który powstał w II poł. XIII wieku. Został on wybudowany przez biskupa krakowskiego, Pawła z Przemankowa. Marmurowa budowla została zbudowana na planie nieregularnego czworoboka o wymiarach 120×100 m. Został on również wyposażony w półbaszty, aby mógł pełnić funkcje obronne. W związku z konfliktem biskupa z księciem Leszkiem Czarneckim, na pewien czas budowa zamku musiała zostać przerwana. Gdy konflikt został załagodzony, można było ponownie rozpocząć rozbudowę zamku. Wkrótce biskup popadł w kolejny konflikt, z Henrykiem IV Probusem, który postanowił go uwięzić, a zamek oddał w opiekę Henrykowi z Woszowa.

Jaskinia Szachownica

Obecnie długość korytarzy Szachownicy wynosi ok. 1000 m, z czego główna część nazwana jest Szachownicą I. i liczy ok. 600 m. Znajduje się ona w powiacie kłobuckim, w gminie Lipie. Główny otwór Szachownicy I. znajduje się na wysokości 215 m n.p.m. Nazwa jaskini została zaczerpnięta od charakterystycznego planu, jaki ona posiada. Jej korytarze bardzo często przecinają się pod kątem prostym. Dzięki temu, powstał bardzo regularny układ.

zdjęcie: lifeszachownica.pl

Pokaż więcej polecanych artykułów
Pokaż więcej w Atrakcje w Polsce

Jeden komentarz

  1. olcia

    7 marca 2017 w 15:41

    jeszcze w jaskini nie byłam, widzę że warto zobaczyć 😀

Dodaj komentarz

Zobacz także

Dlaczego warto zdecydować się na wypoczynek w hotelu SPA?

Każdy z nas czasami potrzebuje przerwy od codzienności, a hotel SPA może być doskonałym mi…