Japonia to państwo wyspiarskie, które usytuowane jest na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku. Znajduje się na wschodnich wybrzeżach Azji. Archipelag składa się z czterech głównych wysp: Hokkaido, Honsiu, Sikoku i Kiusiu. Na terenie Japonii dominują przede wszystkim góry i wyżyny, które zajmują 90% całego obszaru. 10% to góry wysokie. Przygotujcie się na to, że nocą nie przejedziecie się tutejszym transportem miejskim i spróbujecie wyjątkowej w smaku sake. Co jeszcze czeka na Was w Kraju Kwitnącej Wiśni?

Japonia znajduje się w trzech strefach klimatycznych: na południu – zwrotnikowej, w części środkowej – podzwrotnikowej, a na północy – umiarkowanej ciepłej. Ponadto, na to wszystko nakłada się klimat monsunowy, który obowiązuje na większości wysp i wpływa na morski charakter klimatu tego kraju.

99% społeczeństwa posługuje się językiem japońskim. Pochodzenie tego języka jest jednak nieznane. Prezentowane są różne hipotezy dot. jego korzeni, m.in. pokrewieństwo z rodzinami języków uralskich i ałtajskich, do których należą: fiński, węgierski, mongolski, turecki. Pod względem gramatycznym japoński podobny jest do języka koreańskiego.

Japonia, czy wiedzieliście, że…

  • W Japonii nocą nie będziemy mogli pojechać publicznym transportem miejskim, ponieważ po prostu on nie działa. Można wtedy korzystać jedynie z taksówek. Warto wiedzieć, że japońskie pociągi kursują bardzo punktualnie. Na podstawie dostępnych rozkładów spokojnie można sobie zaplanować podróż. Nie to co w Polsce…
  • Dość specyficznym znakiem przeprosin w Japonii jest zgolenie głowy na łyso. Kolejnym znakiem, o którym powinniśmy pamiętać jest to, że jeżeli ktoś do nas macha, to oznacza, że chce z nami porozmawiać.
  • Japończycy to bardzo pracowity naród. W ciągu roku biorą zaledwie kilka dni urlopu i jest to już uznawane za długi urlop. Ciekawe jest to, że rok szkolny w Japonii rozpoczyna się w kwietniu.
  • Obowiązkowo będąc w Japonii trzeba spróbować sake, czyli tamtejszego alkoholu. Jest to wódka ryżowa, która podawana jest w specjalnych kieliszkach. Należy jednak pamiętać, że dla Japończyków jest to „Nihonshu”.
  • Każdego turystę, który przyjeżdża do tego kraju zadziwia święto Kanamara Matsuri. Jest to Festiwal Żelaznego Penisa. Jest to święto płodności i szczęśliwego małżeństwa.
  • Język japoński pozbawiony jest jakichkolwiek przekleństw. Najgorszymi słowami są w nim słowa głupi i idiota. Są to najbardziej obraźliwe słowa w tym kraju.
  • Na ulicach w Japonii nie ma co szukać koszy. Nie ma ich. To, co w ciągu dnia dana osoba uzbiera, po prostu zabiera ze sobą do domu.
  • Japonia – dlaczego warto ją zwiedzić?

    Japonia to państwo wyspiarskie, którego stolicą jest Tokio. Archipelag składa się z cztere…
Pokaż więcej polecanych artykułów
Pokaż więcej w Ciekawostki podróżnicze

Jeden komentarz

  1. jeec

    8 marca 2017 w 15:03

    japończycy to bardzo specyficzny naród 😉

Dodaj komentarz

Zobacz także

Na czym polega szkolenie żeglarskie?

Polskie jeziora są doskonałym miejscem do nauki żeglowania, co sprawia, że coraz więcej os…