Kenia to państwo we wschodniej Afryce nad Oceanem Indyjskim, którego stolicą jest Nairobi. Jest republiką i członkiem brytyjskiej Wspólnoty Narodów, a ponadto jednym z 15 krajów, przez które przebiega równik. To tyle z informacji, które wie niemal każdy. Co jeszcze warto zatem wiedzieć o Kenii?

Ukształtowanie powierzchni kraju jest zróżnicowane. Większą część stanowią płaskowyże. Na zachodzie znajduje się kotlina Jeziora Wiktorii. Najwyższymi szczytami kraju są Kenia, która ma 5199 m oraz Elgon – 4321 m.

Kenia, czy wiedzieliście, że…

Przed ślubem rodzina Kenijczyka musi zapłacić posag rodzinie panny młodej, aby w ogóle można było myśleć o zaślubinach. Może to być na przykład 10 krów. Wszystko zależy od majętności rodziny i zwyczajów panujących w danej wiosce. Ponadto, od razu trzeba podkreślić, że w Kenii nadal legalna jest poligamia. Przykre jest to, że w Kenii nie ma czegoś takiego, jak klasa średnia. Ludzie tam są albo bardzo bogaci, albo bardzo biedni. Wpływa to na ogromne podziały społeczne. Zresztą można będzie je zobaczyć podczas podróży do tego kraju. Na pewno będą one widoczne gołym okiem.

Powierzchnia Kenii jest wielkości Teksasu, jednego ze stanów USA. Oznacza to, że cały kenijski kraj jest wielkości jednego fragmentu Stanów Zjednoczonych. Ciekawe jest to, że to właśnie z tego kraju pochodzi pierwsza afrykańska kobieta, która otrzymała Nagrodę Nobla. W 2004 roku odebrała ją profesor Maathai.

Zastanawiałeś się skąd pochodzi nazwa kraju? Od jego najwyższego szczytu Mount Kenya, która ma 5199 m. Okazuje się więc, że ważniejszy jest tutaj szczyt niż samo państwo.

Najpopularniejszym produktem eksportowym, który pochodzi z Kenii jest kawa. Warto jednak wiedzieć, że sami Kenijczycy tego napoju nie piją. Wolą zdecydowanie herbatę lub piwo.

Do najpopularniejszych potraw w Kenii należą:

• Irio – najpopularniejsza kenijska potrawa, która jest specjalnością plemiona Kikuju. Jest to po prostu groszek z ziemniakami. Składniki te gotuje się od razu razem, a następnie dodaje się jeszcze kukurydzę. Całość podawana jest z gulaszem mięsnym.
• Pilau – danie składa się z ryżu i mięsa gotowanego z przyprawami, takimi jak kardamon, goździki, cynamon i kminek. Mięso smażone jest na oleju aż do momentu, gdy stanie się ciemnobrązowe. Następnie dodaje się do niego przyprawy. Ryż jest smażony z przyprawionym już mięsem na kilka minut przed dodaniem ciepłej wody. Cała mieszanina gotowana jest przez 10-15 minut, a następnie podawana gościom.

Pokaż więcej polecanych artykułów
Pokaż więcej w Ciekawostki podróżnicze

Jeden komentarz

  1. ulcia

    8 marca 2017 w 15:13

    W Samburu można spotkać wszystkie gat. kotów afrykańskich 😀

Dodaj komentarz

Zobacz także

Na czym polega szkolenie żeglarskie?

Polskie jeziora są doskonałym miejscem do nauki żeglowania, co sprawia, że coraz więcej os…