Trzeba przyznać, że w Polsce panuje prawdziwy urodzaj miejsc mało znanych, do których warto wybrać się. Trzeba jednak pamiętać, że wycieczki te mogą być bardziej lub mniej intensywne. Zwiedzanie miasta na pewno należało będzie do mniej intensywnych wybrał. Będzie można oglądać różne zabytki. Natomiast już wyprawa w góry należała będzie do bardziej intensywnych. Każdy znajdzie jednak coś dla siebie.

W Polsce jest wiele ciekawych miejsc wartych odkrycia. Poniżej prezentujemy kilka propozycji.

Góra Zborów

Góra Zborów zwana jest również Berkową. Znajduje się na północno-zachodnich krańcach Podlesic. Jest największą kulminacją Skał Kroczyńskich, a jednocześnie jednym z najpiękniejszych masywów w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Na jej zboczach rosną mieszane lasy i imponujące grzebienie o ostrych ścianach. Wszystkie skałki tworzą niesamowite baszty, wąwozy, labirynty i inne fantastyczne, działające na wyobraźnię kształty. Ciekawe są ich nazwy, takie jak Sowa, Kogut, Wielbłąd.

Supraśl

Supraśl to małe i urokliwe miasteczko, które znajduje się w Puszczy Knyszyńskiej. Panuje tutaj niezwykły mikroklimat. Dlatego też, na tych terenach powstało uzdrowisko. Miasteczko powstało wokół klasztoru Bazylianów, który powstał w XVI wieku. W skład kompleksu wchodzi barokowa brama-dzwonnica z końca XVIII w., manierystyczny pałac archimandrytów, zabudowania dawnego klasztoru z XVIII w. i cerkiew Jana Teologa z 1890 r.

Dukla

Malutkie miasteczko, które miłośnicy powieści Andrzeja Stasiuka na pewno bardzo dobrze znają, kryje w sobie wiele rokokowych zabytków. Położone jest w niewielkiej kotlinie między czterema masywami Beskidu Niskiego. W centrum miasta znajduje się duży prostokątny rynek. Na jego środku znajduje się ratusz. Znajdujący się nieopodal kościół jest prawdziwym arcydziełem pochodzącym z okresu rokoko. Warto także odwiedzić Pałac Mniszchów, w którym znajduje się muzeum.

Twierdza Osowiec

Twierdza Osowiec powstała pod koniec XIX wieku. Jest jedną z 14 warowni między Niemnem a Wisłą. Powstały one po to, aby chronić zachodnie granicę Imperium Rosyjskiego.

Inowłódz

Jest to malownicza miejscowość, która znajduje się nad Pilicą. Najcenniejszy zabytek to pochodzący z końca XI w. romański kościół św. Idziego.

zdjęcia: jurapolska.com

Pokaż więcej polecanych artykułów
Pokaż więcej w Atrakcje w Polsce

Jeden komentarz

  1. bartek

    7 marca 2017 w 15:34

    W Inowłódziu jeszcze nie byłem, przy okazji można kiedyś zajrzeć

Dodaj komentarz

Zobacz także

Dlaczego warto zdecydować się na wypoczynek w hotelu SPA?

Każdy z nas czasami potrzebuje przerwy od codzienności, a hotel SPA może być doskonałym mi…