Okazuje się, że te same gesty w różnych krajach mogą znaczyć zupełnie coś innego. Warto zapoznać się z tymi różnicami zanim pojedziemy do danego kraju.

Figa z makiem

Jest to znak, który doskonale jest znany w Polsce. Oznacza nic dobrego. Pokazując taki znak, mówimy komuś, że nie mamy dla niego nic. W niektórych krajach np. we Francji i Danii jest on oznaką zabawy mam twój nosek. W niektórych krajach nie ma on jednak tak niewinnego charakteru. W krajach takich, jak: Grecja, Włochy czy Japonia ułożenie dłoni w ten sposób może zostać odczytane jako gest o podtekście seksualnym. Takiego znaku nie należy również używać w Niemczech. Może zostać również źle zrozumiany.

Prawa lub lewa ręka na powitanie

W niektórych krajach ma znaczenie czy podajemy prawą czy lewą rękę. W niektórych krajach podanie lewej ręki może zostać odebrane naprawdę bardzo źle. Taka zasada obowiązuje przede wszystkim w krajach islamskich, w Indiach, a także w niektórych krajach afrykańskich. Nie podajemy tam nikomu lewej ręki na powitanie, nie wręczamy nią prezentów, ani w zasadzie nie posługujemy się nią w żaden sposób w kontaktach z innymi osobami. Przez wymienione kraje lewa ręka uznawana jest za nieczystą. W wielu z tych krajów, lewa ręka używana jest po prostu zamiast papieru toaletowego. W związku z tym, zrozumiałe jest, że nikt nie chce się nią witać.

Przywoływanie palcem

Popularny gest polegający na zaciśnięciu dłoni, a następnie poruszaniu palcem wskazującym w celu przywołania kogoś jest w niektórych krajach nie tylko niemile widziany, ale także może zostać uznany za niebezpieczny. Wiele państw uznaje, że taki gest można skierować wyłącznie w stronę zwierząt. Taki gest pokazany w stosunku do osoby, może zostać odebrany jako objaw braku szacunku, albo nawet pogardy. Szczególnie należy o tym pamiętać podczas pobytu na Filipinach. Jeżeli przywołamy takim gestem drugą osobę, grozić nam może nawet wyłamanie palca. Dlatego też, na pewno warto uważać.

Kciuk w górę

Kciuk uniesiony w górę wtedy, gdy pozostałe palce są zaciśnięte na ogół ma pozytywny wydźwięk. Nie należy jednak takiego gestu używać w niektórych krajach na Bliskim Wschodzie, szczególnie w Iranie i Indiach. Może on zostać również niewłaściwie zinterpretowany we Włoszech, Grecji, Australii i w niektórych krajach afrykańskich, a także w Ameryce Południowej. Uznawany jest za obelżywy gest, podobnie jak u nas środkowy palec.

  • ABC zwyczajów w różnych krajach

    ABC zwyczajów w różnych krajach

    Każdy kraj ma swoje zwyczaje i obyczaje. Wybierając się w nowe miejsce warto poczytać o lo…
Pokaż więcej polecanych artykułów
Pokaż więcej w Porady podróżnicze

Jeden komentarz

  1. idek

    19 kwietnia 2017 w 11:58

    na filipinach lepiej uważać 😉

Dodaj komentarz

Zobacz także

Wieczór panieński na jachcie – czy warto?

Każda przyszła panna młoda chciałaby spędzić swój wieczór panieński w niepowtarzalny sposó…