Bieszczady są przystosowane do różnego poziomu zaawansowania turystów. Dzięki temu, każdy amator górskich wędrówek może po nich spacerować i obcować z ich pięknem.

Bieszczadzka Chatka Puchatka

Warto zaplanować tak swoją wycieczkę, aby dotrzeć do Połoniny Wetlińskiej, na której znajduje się schronisko PTTK Chatka Puchatka. Rozpoczynając trasę na Przełęczy Wyżnej, dotrzemy do niej żółtym szlakiem w mniej więcej godzinę. Jest to najwyżej położone w Bieszczadach schronisko, które uważane jest za kultowe. Dlaczego? Bo nie ma tu prądu, bieżącej wody ani kanalizacji. Toalety, jak za dawnych czasów znajdują się na zewnątrz. Warto jednak zmierzyć w ich kierunków, choćbyśmy nawet nie chcieli z nich skorzystać, ponieważ w ich okolicy można podziwiać piękny widok na Połonicę Caryńską.

Tarnica – najwyższy szczyt w Bieszczadach

Jest to najwyższy szczyt Bieszczad. Ma on 1286 m n.p.m. Aby się na niego dostać, należy wyruszyć z Wołosatego niebieskim szlakiem. Możemy również przejść czerwonym szlakiem na Halicz i Rozsypaniec. Taką trasą będziemy mogli wrócić z powrotem do punktu początkowego. Na pewno taka kilkukilometrowa wycieczka będzie dla każdego przyjemną przechadzką. Pozwoli na obcowanie z przyrodą.

Atrakcja w Bieszczadach niezwiązane z górami

Bieszczady mają również do zaoferowania wiele poza górami. Znajduje się tu przede wszystkim wiele atrakcji dla dzieci.

Połonina Caryńska, czyli piękny bieszczadzki masyw

Jest to piękny masyw, który wyróżnia się pięknymi widokami. Słynie on ze swojego centralnego położenia pośród największych i najbardziej majestatycznych bieszczadzkich masywów. Z tego miejsca można podziwiać piękną panoramę na całe Bieszczady. Można będzie się uczyć topografii całego regionu. Trzeba jednak pamiętać, że miejsce to słynie z bardzo stromych podejść. Można ją zdobyć wędrując jednym z czterech szlaków:

• czerwonym z Berehów Górnych,
• zielonym z Przełęczy Wyżniańskiej,
• czerwonym z Ustrzyk Górnych,
• zielonym z Przysłupu Caryńskiego.

Jeżeli nie chcemy korzystać ze stromego wejścia, możemy zdecydować się na wejście od północy, które jest znacznie mniej strome. Jednak, trzeba również przygotować się na to, że rzeźba terenu jest tam mniej różnorodna, a przez to mniej ciekawa. Zdobycie Połoniny Caryńskiej właściwie z którejkolwiek strony wymaga nie lada wysiłku. Męcząca stromizna i znacząca długość szlaków dają się tutaj naprawdę we znaki. Połoninie Caryńskiej dodatkowego uroku dodają leżące u jej północnych zboczy tereny dawnej wsi o nazwie Caryńskiej. Można ją obserwować z samego szczytu.

zdjęcie: bieszczady.pl

Pokaż więcej polecanych artykułów
Pokaż więcej w Atrakcje w Polsce

Jeden komentarz

  1. krys

    8 marca 2017 w 12:07

    polecam tym, którzy chcą zacząć przygody w wędrówkach po górach 😀

Dodaj komentarz

Zobacz także

Dlaczego warto zdecydować się na wypoczynek w hotelu SPA?

Każdy z nas czasami potrzebuje przerwy od codzienności, a hotel SPA może być doskonałym mi…