Podróżując po całym świecie i zwiedzając różne kraje bardzo często nie zastanawiamy się nad specyfiką regionów, do których się wybieramy. Skupiamy się przede wszystkim na zabytkach i pięknych widokach. Warto jednak poświęcić trochę czasu nad specyficznymi i ciekawymi informacjami, jakie wiążą się z różnymi krajami.

1. Najludniejszym afrykańskim państwem jest Nigeria. Mieszka tu ponad 150 mln ludzi. Liczba ta nadal rośnie. I to bardzo szybko. Co piąty mieszkaniec Afryki mieszka właśnie w Nigerii.
2. Chiny są drugim pod względem obszaru lądu państwem na świecie.
3. Polska jest krajem, które nie sąsiaduje z żadnym krajem, z którym sąsiadowała w 1980 roku. Jest to jedyne takie państwo w Europie. Polska graniczyła wtedy z ZSRR, Czechosłowacją oraz Niemiecką Republiką Demokratyczną. Żadne z tych państw w takim kształcie już nie istnieje.
4. Borneo to wyspa, która podzielona jest pomiędzy największą ilość państw. Jest to jedyna taka wyspa, która należy do więcej niż jednego państwa. Należy ona do Indonezji, Malezji i Brunei.
5. Państwem, które oprócz USA mają oficjalną nazwę Stany Zjednoczone jest Meksyk. Jego oficjalna nazwa to Stany Zjednoczone Meksyku. Kilka innych państw nosiło taką nazwę w przyszłości. Były to Stany Zjednoczone Brazylii w latach 1937-1967, Stany Zjednoczone Kolumbii w latach 1863-1886 i Stany Zjednoczone Indonezji w latach 1949-1950.
6. Wielka Brytania nie posiada oficjalnego święta niepodległości, a tym samym jego mieszkańcy takiego święta po prostu nie obchodzą. Nie posiadają również żadnego święta dotyczącego państwowości. Jest to zdecydowanie wyjątek na skalę światową.
7. Honduras to państwo, które słynie z największego wskaźnika popełniania zabójstw przez jego obywateli. Na pewno nie jest to dla tego państwa powód do dumy. Honduras jest najbardziej „morderczym” krajem na świecie – 84 zgony na 100 tysięcy mieszkańców. Codziennie morduje się tutaj średnio 22–23 osoby, co daje w skali roku ponad 8 tys. zgonów. Są to oczywiście statystyki, które dotyczą jedynie krajów, w których nie są toczone działania wojenne.
8. Pierwszym państwem śródlądowym graniczącym z państwami nie mającymi dostępu do morza jest Lichtenstein. Nie posiada on dostępu do morza i graniczy z Austrią i Szwajcarią. Drugim takim państwem jest Uzbekistan. Graniczy on z Afganistanem, Kazachstanem, Kirgistanem, Tadżykistanem i Turkmenistanem, a żadne z tych państw nie ma dostępu do morza. Obydwa te państwa są jedynymi przypadkami państw podwójnie śródlądowych.

Pokaż więcej polecanych artykułów
Pokaż więcej w Ciekawostki podróżnicze

Jeden komentarz

  1. delcia

    8 marca 2017 w 15:01

    nie które to oczywistości, ale też trochę historycznych inf. zawsze sie przyda 😀

Dodaj komentarz

Zobacz także

Na czym polega szkolenie żeglarskie?

Polskie jeziora są doskonałym miejscem do nauki żeglowania, co sprawia, że coraz więcej os…